Apie pamatus

Pamatas – vienas pagrindinių ir svarbiausių namo elementų, todėl taupyti juos įrengiant tikrai neverta. Pamatai perima viso pastato apkrovą bei perteikia ją gruntui, kuriame yra įtaisyti, tad būtina juos įrengti patikimai ir profesionaliai. Taip pat, norint, kad namas tiksliai atitiktų paruoštą projektą, itin svarbu ir grunto tyrimai.

Kokie būna pamatų tipai?

Pagal konstrukciją pamatai skirstomi į juostinius, gręžtinius ir plokštuminius. Lietuvoje, šiuo metu populiariausi juostiniai ir gręžtiniai pamatai. Juostinius dažniausiai renkasi rūsio patalpų pageidaujantys namų statytojai. Gręžtinius – siekiantys turėti mažiau kasimo darbų, sunaudoti mažiau betono ir sutaupyti laiko. Gręžtiniai pamatai laikomi geresniu pasirinkimu kainos ir kokybės požiūriu nei juostiniai. Jeigu sklype yra aukštas gruntinis vanduo, įsirengti juostinius arba gręžtinius pamatus yra sudėtinga. Tokiu atvėju labiausiai tinkami plokštuminiai pamatai. Po namo pamatų pagrindu išvedžiojamos komunikacijos, pagrindas izoliuojamas putplasčiu, į kurį sumontuojama armatūra ir užbetonuojama. Tačiau, įrengiant plokštuminius pamatus reikia didelio tikslumo, nes ištaisyti padarytas klaidas ar keisti išplanavimą bus sudėtinga.

Pamatų kaina

Pamatų kaina priklauso nuo įvairių faktorių, tokių kaip betono ir armatūros kiekis, pamato sudėtingumas ir kt. Skaičiuojant tik darbą, kai medžiagomis ir technika turi pasirūpinti savininkas, kainos prasideda nuo 30 eurų už pamato bėginį metrą.

Skaičiuojant kainą už betono kubą, tuo atvėju, kai įtrauktos visos medžiagos ir technika (namo savininkui nebereikia tuo rūpintis), kainos prasideda nuo 180 eurų už kubą.